Yer Sofrası..

YER SOFRASI

Bütün gece ayrı kalan bedenler, bütün gün ayrı kalan yüzler sofrada buluşur. Çalışan evin insanları sofrada özlem giderir sabahın nurunda ve akşamın edasında. Bu denli önemlidir sofra, yenen lokmalara bakılmaksızın geçirilen vakittir en kıymetli olan..

‘Yer Sofrası’ da sofranın gerçek ve en doğal halidir. Modernite belasından uzak, en samimi şekilde buluşmanın temsilcisidir sanki.. Kulağıma çocukluğumu fısıldar. Çok iyi hatırlarım o yılları, evin girişinde büyük bir ‘sofa’mız vardı. ‘Soba’nın bu ‘sofa’da yanmasıyla neredeyse çoğu zamanımız burada geçerdi. Dili olsa da konuşsa..

Sahurlarda uykumuz dağılmasın diye ışık açılmaz mutfaktan vuran loşlukla kurardık bağdaşımızı, o sofranın etrafına.. Annem küçük tüpe atardı sacını, çevirirdi lavaşını. Biz sofranın etrafında, o pişirme sevdasında.. Her gün ne pişirsem merakında, yer sofrası kurma telaşında..

Masa geldi kalktı yer sofrası. Küstü bize gözü yaşlı. Atıldı bir yere gözü kara.. Bunca yıl verdiği emekler düşünülmeden ziyan edildi birer birer. Hiç olmamış sayıldı. Geldi yerine yüksek sofralar, verdik onlara güzel adlar.

Yüksek masalar sayesinde çömelmez olduk. Yer sofrasından kurtulma sevinciyle dik dik oturduk. En kibar şekilde yedik yemeklerimizi, telaşımız oldu çatal kaşıkların konuluş şekli. Gitti bakırlar geldi çelikler, olmaz olsun bu eskiler.

Oysa hiç düşünmedik, resmiydi masalar. Nerde o omuz omuza diz dize yediğimiz sofralar. Kırar dizimizi otururduk, kalkamazdık kolay kolay. Minik bir sofraya sığmazdı ayrı ayrı tabaklar, kaşıkla buluşurdu o güzelim tabaklar.

***

Çocuklarımıza öğretmek adına güzel alışkanlıklarımızı uygulamak ve uygulatmak gerek. Yer sofrasının dizilerdeki gibi ilkellik ve fakirliğin simgesi değildir. Oysa fakirlik bir ilkellik değildir. Yer sofrası hem de güzel bir sünnettir.. Ben yer sofrasının bereketine inanırım. Az seçeneğin sığmasından ötürü, tasarruflu bir masa ve az yemeklerle doyulabilen bir kültür. Mutfağımızda 6 kişilik bir masaya aldırış etmeden, sırtımızı salondaki masaya çevirek oturuyoruz biz yer soframıza. Yaklaşık 7-8 aydır hafta içi olabildiğince diz dize oturuyoruz eşimizle.

Çorbamız sıcak, gönlümüz sıcak, soframız hepten sıcak..

Selam ve muhabbetle..

Reklamlar

7 Responses to Yer Sofrası..

 1. Canııım çocukluğum yer sofrasında geçti ve arada özellike eşim yemekte olmadığı zamanalrda masa hazırlamak zor gelir ve çocuklarla yer sofrasında yeriz..
  Nasıl hoşlarına gidiyor bir bilsen..:)))
  Senin bu samimi ve güzel yazılarına bayılıyoruuuuuum.
  Çok öpüyorum canım..

 2. semihaguler says:

  Yer sofrasının bizim gibi belli yaş gruplarında yeri farklı. Çünkü bizler yer sofralarında yemek yiyerek büyüdük. Büyüdükçe yer sofralarından masalara geçildi; ne de kötü oldu. Ben de açtığım bloğumun ismini yer sofrası olarak seçtim. Böylece her bloğuma gelen misafirime yersofrasını hatırlatmış oluyorum bir nevi. Güzel yazın için teşekkürler.

 3. Aynur says:

  Selam:)
  Yazını okudum eline sağlık arkadaşım bizde de yer sofrası çok sevilir ve sık sık yer sofrasında yemek yeriz ailece biz bereketine inanırız ve çocuklarımız unutmasın diye tekrarlarız hep:)
  Anlatımın da çok güzel olmuş teşekkürler
  sevgiyle….

 4. zeynep says:

  Türkiye’de birçok aile yer sofrasında yemek yemiştir ki ben bu sofralarda da düzenin,intizamın olabileceğine inananlardanım hatta bu konuda annemin yakın arkadaşının sofrası çocukluğumdan beri bir göstergedir benim için.
  Evet bizde de masada yeniyor çoğu ev gibi ama ben ufakken hatta ergenliğe kadar yendi yer sofrasında.Yalnız şöyle birşey var yer sofrası dağınıklık,düzensizlik gibi gösteren ve sizin de dediğiniz gibi ekonomik sınıf göstergesi sayan da var ama bu onların kendilerine ait belki de yersiz düşünceleri ya da aslında bir kompleksin göstergesi.
  Yemek yemeyi bu denli seven bir millet olarak sofraya o özeni göstermediğimizi birçok kişiyi uzun zamandır izlerken gördüm.Umarım yer sofrası ya da masa ile düzenin,temizliğin,güzelliğin sağlanmadığını insanın nerede olursa olsun zevkini ortaya koyabileceğini anlarız.
  Sizin dediğiniz gibi güzle kısımlarını da zaten bunlarla beraber anlayabiliriz.

 5. Sevnur says:

  Çok içten ve doğal bir yazı olmuş Muazzez ablacım. Bende bu düşüncedeyim her ne kadar masada oturmaya alışmış olsa da bacaklarımız :) Gelenekten kopmamak öze yönelmek insanın yaşamını değerli kılıyor,başkalaştırmıyor. Hoş ve hatırlatıcı bir yazı olmuş… :)

  Sevnur

 6. nilayy says:

  evlenene kadar yer sofrası gormemıs bırı olarak bana ılk kez cok degısık seyler tattırdınız bu yazınızla ..
  sızle komsu olup da ıs ıckısı bana sooyle bı ugrayıverıp bır acı kahvemı ıcıp dertlesmeyı ne cok ısterdım bılsenız..

  gun gectıkce artan ıstek bu ..
  sevgıler..bereketlı sofralar..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: